poniedziałek, 20 lutego 2017

perspektywa

Ponieważ robienie ław i fundamentów rozdzielasz, zostaje mostek termiczny . duży nie duży ..
Spokojnie do 50% strat ... może nagnać w budynku pasywnym.
Co do XPS, betonu, stali to nie pytałem w okolicznej hurtowni tylko na szybko co w google znalazłem i wszystko zaokrąglałem w górę bo lepiej niech lasy zostanie zamiast braknąć Co do tej płyty to rozumiem że po obrysie ścian budynku daje się zbrojenie normalne a w pozostałej części rozproszone? Ty prowadzisz/prowadziłeś jakiś dziennik budowy  Im niższa temperatura tym większe straty, tylko dni z temperaturą -20*C to może jest 10, a bezwładność 54 ton wygrzanego muru z silki ocieplonego 30cm styro jest tak duża, że temperatura wnętrza nawet się nie obniży o 1*C. Dodatkowe małe grzejniki to pokryją.
Dodam że ławy idzie posadowić do 50cm poniżej gruntu ... jest na to norma o tym mówiąca PN ISO 13779. ...  Pomijając pojemność cieplną (którą przeszacowałeś), wg Ciebie przy 30 cm styro temperatura nie obniży się przez kilka dni mrozów bez odpowiedniego ogrzewania (o odpowiedniej mocy, a nie średniej)? Zakładasz że są zerowe straty ciepła przy -20? To dochodzimy do miejsca, że w ogóle tego ogrzewania nie trzeba. Powiedz szczerze czy to przeliczałeś, najlepiej gdybyś wrzucił te obliczenia
O czym bardzo mało inż wie, z tego co ja wiem Dodatkowymi grzejnikami zawsze możesz się posłużyć, zwłaszcza, że przy 5 grzejnikach o mocy 500W masz 2500W mocy (prawie 24W/m2).
Nie potrafisz policzyć podstawowych danych dla domu, który proponujesz. W moich obliczeniach nie brałem pod uwagę zysków wewnętrznych, ale nie zmienią one w sposób istotny wyników (zakłada się je na poziomie nie wyższym niż 3W/m2). Rolą izolacji termicznej jest marginalizacja aż do zera ogrzewania. Pan Henryk z racji wyuczonego zawodu, nie może się znać na izolowaniu. To sprzeczność interesów. Podobnie Orlen nie wyłoży kasy na dopracowanie elektrycznych napędów.
Może więc nie nazywać głupszym kogoś kto nie chcę się dać wkręcić przez wrogów izolowania?
Przypomnę Panu jeszcze, że cechą charakterystyczną domów izolowanych jest brak centralnego ( pośredniego) ogrzewania pomieszczeń. jeżeli rolą izolacji jest wyrzucenie centralnego z budownictwa, to "liczenie" jakiego uczą w Instytucie Techniki Cieplnej - może Pan wyrzucić do kosza. O to chyba będzie bardzo odpowiednie miejsce.
Wiedza o zwalczaniu izolowania w perspektywie budownictwa zeroenergetycznego jest równie zeroprzydatna.
Moje obliczenia dotyczą tylko mocy grzewczej, ale gdy policzysz sezonowe zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania, to także nie zmieścisz się w 15kWh/m2 rocznie.
Dom o którym piszesz (105m2 powierzchni użytkowej, ściany z silki + 30cm izolacji) będzie miał wymiary zewnętrzne 16m x 8m x 3,5m. Daje to powierzchnię zewnętrzną ścian i stropu ok. 300m2 i podłogi na gruncie 128m2. Okien proponuję nie więcej niż 12% powierzchni podłogi, czyli ok. 13m2.
Przy współczynniku dla tych przegród 0,1W, i okien 0,7W/m2 oraz wentylacji 80m3/h i odzysk ciepła 80%, temperaturze zewnętrznej -20 st. C, temp. wewn. +21 st. C, temp. gruntu +5st. C, straty ciepła wyniosą 2030W, (19,3W/m2).
Pojemność cieplna 54 ton silki wynosi 13,8kWh/K.
Pozostawienie domu bez ogrzewnia w takich warunkach wychłodzi go o 1K w ciągu niecałych 7h.
Przy ogrzewaniu z mocą 10W/m2 (1050W), dom będzie wychładzał się o 1K w ciągu 14h.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz