czwartek, 20 września 2012

wymiennik, sterowanie


Pomijając już sprawnośc wymienników klimatyzacji oblicz : dochłodzenie * ciepło właściwe skroplin i porównaj z iloczynem ciepła właściwego pary przegrzanej* przegrzanie. Przepływ masowy pomijam bo ten sam po obu stronach.Wylicz z tego przegrzanie i zdziw się jak duzo. Wyciagnij z tego wnioski i nie próbuj robic czegoś co z założenia nie ma szans powodzenia. Ja nie pisze bo mi sie wydaje lub "założyłem" ale mam nieco za wielki regeneracyjny (HE4) i skutki tego obadałem wszechstronnie w praktyce. A Ty chcesz jeszcze 10x większy wymiennik i spodziwasz się sukcesu? Dochłodznie wynika właśnie z powierzchni wymiennika tego sie nie zakłąda ale wylicza , a uzyskane ciepło idzie w przegrzanie pary lub w jałowe ,szkodliwe odparowanie co powtarzam do znudzenia, ale juz ostatni raz.
W przybliżeniu sytuacja jest taka : dochłodzenie skroplin o 10°C odpowiada przegrzaniu o 20°C ! Odwracajac sytuację : w wymieniku regeneracyjnym nie mozna dochłodzic skroplin więcej niz o 5°C bo skutkuje to przegrzaniem o 10°.
tu to juz było Jeśli już kupiłes wymienniki klimatyzacji to wykorzystaj zbedne do zrobienia układu chłodzenia na lato albo zrób jak założyłeś ale na własne ryzyko
Nie wiem jak wykombinoiwałeś że skropliny ze skraplacza mają 20°C - to niemożliwe do uzyskania Instalacja odbiorcza musi mieć wtedy z 15-18°C a to tylko przy napełnieniu zasobnika zimną wodą . Normalnie zasobnik ciepłej wody jest nagorętszym źródłem górnym i nie pracuje na skraplaniu klimatyzacji niższym niż 40°C. Podłogówka też nie spada ze skraplaniem do założonego przez Ciebie poziomu. Możesz to wyjaśnić?
Co myślicie o zastosowaniu do budowy PC elektronicznego zaworu rozprężnego np. taki
 piszą że cena 102,3 Euro. Dodatkowo stosując taki zawór nie trzeba stosować elektrozaworu więc cena staje się jeszcze bardziej atrakcyjna. Sterowanie tego zaworu polega tylko na podaniu napięcia na cewkę wtedy otwieramy zawór, do tego trzeba by tylko zbudować jakiś prosty sterownik z dwoma czujnikami temperatury na wejściu i wyjściu parownika. Sterowanie polegałoby na ustawieniu w sterowniku różnicy temperatur między wejściem a wyjściem skraplacza. Co o tym sądzicie czy nadałby się taki elektroniczny zawór do naszych celów? O ile dobrze zrozumiałem jego zasadę działania jest możliwe uzyskanie tylko dwóch stanów całkowite otwarcie bądź całkowite zamknięcie nie ma możliwości częściowego otwarcia zaworu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz